Do zadań Wydziału Planowania Przestrzennego należy:
1. Realizacja zadań wynikających z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustaw z nią powiązanych.
2. Dokonywanie okresowych ocen aktualności i analiz zmian w zagospodarowaniu przestrzennym miasta i gminy.
3. Występowanie ze stosownymi wnioskami w sprawie sporządzania lub zmiany planów miejscowych, planu ogólnego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, w zależności od potrzeb mieszkańców, dynamiki gospodarczej terenów, możliwości finansowych gminy oraz zmieniających się warunków rynkowych jak też konieczności realizacji zadań rządowych.
4. Sporządzanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub ich zmian zgodnie z tokiem postępowania określonym we właściwych przepisach.
5. Sporządzanie planu ogólnego lub jego aktualizacji zgodnie z tokiem postępowania określonym we właściwych przepisach.
6. Sporządzanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego lub jego aktualizacji zgodnie z tokiem postępowania określonym we właściwych przepisach.
7. Koordynowanie działań związanych z opracowaniami planistycznymi.
8. Prowadzenie rejestru uchwał w sprawie uchwalenia lub zmiany planu ogólnego lub planów miejscowych oraz wniosków o ich sporządzenie lub zmianę (rejestru urbanistycznego).
9. Prowadzenie ewidencji gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych wraz z ich publikacją w geoportalu gminnym.
10. Ustalanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu w trybie indywidualnych decyzji administracyjnych dla obszarów nie posiadających planów zagospodarowania przestrzennego, po uzyskaniu opinii i uzgodnień wymaganych przepisami prawa.
11. Prowadzenie rejestru wydanych decyzji o warunkach zabudowy i o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
12. Wydawanie wypisów i wyrysów z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, planów ogólnych lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
13. Wydawanie zaświadczeń w zakresie obowiązywania planów miejscowych, wydanych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, położeniu w strefie rewitalizacji (w tym w specjalnej strefy rewitalizacji) oraz na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.
14. Wydawanie zaświadczeń o zgodności budowy (samowoli budowlanej) lub zmiany sposobu użytkowania obiektu z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
15. Opiniowanie wstępnych projektów podziału nieruchomości w zakresie zgodności z zapisami ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.
16. Opiniowanie planów ruchu zakładów górniczych, projektów robót geologicznych, koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin, projektów rekultywacji gruntów poeksploatacyjnych.
17. Ustalanie opłat z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na skutek uchwalenia planu miejscowego albo jego zmiany, w trybie decyzji administracyjnych.
18. Prowadzenie spraw związanych z roszczeniami wobec gminy wynikającymi z ustaleń planów zagospodarowania przestrzennego.
19. Przeprowadzanie strategicznych ocen oddziaływania na środowisko związanych z opracowywanymi dokumentami planistycznymi.
20. Prowadzenie wykazu danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie związanych z opracowywanymi dokumentami planistycznymi oraz przekazywanie tych informacji do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we współpracy w komórką ochrony środowiska Urzędu.
21. Opracowywanie i aktualizacja strategii rozwoju miasta i gminy oraz monitorowanie jej realizacji.
22. Opracowywanie i aktualizacja gminnego programu rewitalizacji oraz monitorowanie jego realizacji.
23. Udział w opracowywaniu i aktualizacji innych dokumentów strategicznych na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym w celu zabezpieczenia interesu prawnego gminy oraz odpowiednich warunków do jej rozwoju.
24. Opiniowanie strategii rozwoju województwa i planu zagospodarowania przestrzennego województwa.
25. Obsługa organizacyjna i techniczna Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, zgodnie z regulaminem Komisji.
26. Obsługa organizacyjna i techniczna Komitetu Rewitalizacji, zgodnie z regulaminem Komitetu Rewitalizacji.
27. Prowadzenie procedur zamówień publicznych związanych z wyborem wykonawców w zakresie wynikającym z funkcjonowania Wydziału we współpracy komórką zamówień publicznych.
28. Współpracy przy tworzeniu ofert inwestycyjnych miasta i gminy.
29. Wykonywanie wszelkich innych czynności z zakresu planowania przestrzennego.